skip to main |
skip to sidebar
Prefectura Arad informează că judeţul nostru a primit avertizare de cod galben pentru trei zile, în care locuitorii vor avea parte de temperaturi ridicate şi disconfort termic. Atenţionarea cod galben este valabilă în intervalul 23 iulie (ora 14) – 25 iulie (ora 18). În perioada menţionată vremea va fi caniculară iar indicele temperatură - umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80. Temperaturile maxime vor creşte de la o zi la alta, astfel încât vineri şi sâmbătă vor depasi 38 de grade Celsius. Medicii recomandă consumarea multor lichide în această perioadă şi, pe cât se poate, cetăţenii sunt sfătuiţi să se ferească de razele soarelui.NEWS-AR
O bătrână în vârstă de 83 de ani din localitatea Vărşand a fost găsită aseară zăcând moartă într-o baltă de sânge, cu gâtul taiat. Femeia a fost găsită de o vecina care a mers să vadă ce face, îngrijorată că n-o mai văzuse de câteva zile. Aceasta a anunţat poliţia, la faţa locului sosind o echipă de criminalişti coordonată de un procuror. Oamenii legii au ridicat mai multe probe de la faţa locului şi au început urmărirea cu un câine poliţist. Din păcate, prostul sistem de iluminat public al localităţii nu a permis efectuarea până la capăt a urmăririi cu câinele poliţist. Pentru că tocmai primise pensia, anchetatorii bănuiesc că jaful a fost mobilul care a stat la baza înfăptuirii crimei. Oamenii legii speră ca autorul să nu fi reuşit să treacă graniţa, pentru că, în acest caz, va fi mai greu de prins. NEWS-AR
Doi tineri si-au pierdut viata, marti noaptea, în urma unui accident rutier petrecut la iesirea din Arad. Potrivit politistilor, masina în care se aflau cei doi rula cu viteză mare. Primele indicii arată că soferul a pierdut controlul asupra directiei, masina s-a lovit de un dâmb înalt, după care s-a răsturnat într-un sant. Cel care se afla la volanul masinii a decedat pe loc, iar cealaltă victimă a murit la spital. În masină cu cei doi s-a mai aflat un tânăr, acesta a fost si el rănit, fiind transportat imediat la spital. Conform medicilor, băiatul se află în afara oricărui pericol.
www.news-ar.eu