Prefectura Arad informează că judeţul nostru a primit avertizare de cod galben pentru trei zile, în care locuitorii vor avea parte de temperaturi ridicate şi disconfort termic. Atenţionarea cod galben este valabilă în intervalul 23 iulie (ora 14) – 25 iulie (ora 18). În perioada menţionată vremea va fi caniculară iar indicele temperatură - umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80. Temperaturile maxime vor creşte de la o zi la alta, astfel încât vineri şi sâmbătă vor depasi 38 de grade Celsius. Medicii recomandă consumarea multor lichide în această perioadă şi, pe cât se poate, cetăţenii sunt sfătuiţi să se ferească de razele soarelui.
NEWS-AR
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu